Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Czym są akty notarialne i ile kosztuje ich sporządzenie?
26 października, 2016
Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania owłosienia
31 października, 2016

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Nieruchomość od developera czy osoby prywatnej?

Dzisiaj mamy do wyboru dwie drogi nabycia mieszkania albo domu: na rynku pierwotnym (mianowicie od inwestora) i wtórnym (od osoby indywidualnej, biura nieruchomości bądź spółdzielni lokalowej). Jeśli chodzi o nieruchomości od developera, to nie możemy w ogóle ustalić co kupujemy, ponieważ budynek ma dopiero zaistnieć. Na rynku wtórnym – znajdujemy skończone lokum, w jakim ktoś uprzednio już przebywał i obecnie chce je sprzedać. Przebywając na spotkaniu z developerem czy poznając dom u osoby prywatnej trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Najlepiej zabrać ze sobą notes i długopis oraz rejestrować w nim wszelki najsubtelniejszy szczegół. Słusznym zamysłem jest zabranie sprzętu fotograficznego oraz taśmy mierniczej. Po wielu spotkaniach będzie można ponownie dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, np. zaglądając do swoich notatek oraz zdjęć. Sumując: mieszkania od developera najczęściej w ogóle nie sprawdzimy bezpośrednio, ale wyłącznie „na papierze”. Natomiast na rynku wtórnym możemy „nadziać się” na klatkę schodową pełną graffiti, starą i hałaśliwą windę bądź wilgoć na suficie. Nawet jeśli wpisaliśmy w wyszukiwarkę internetową, przykładowo. wyrażenia „darmowe ogłoszenia nieruchomości” lub „zamki na sprzedaż oraz pojawiły się same namawiające do kupna fotografie i komentarze – bądźmy rozważni! Jak zapobiec tego typu kłopotom oraz zakupić odpowiednią nieruchomość?

Czego możemy wymagać od developera?

W ofertach prawdopodobnie będziemy mogli przebierać, lecz w jaki sposób odszukać rzetelnego developera oraz „nie utopić” pieniędzy? Zanim postanowimy się spotkać z dowolnym developerem, musimy dokładnie przyjrzeć się propozycjom występującym na rynku. Po pierwsze będziemy konkretnie wiedzieć ile kosztuje ustalony metraż i lokalizację, po drugie – wskażemy ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycję. Następnym ruchem jest wizytacja w banku i oszacowanie naszej zdolności kredytowej. Nabycie domu albo mieszkania to szczególna decyzja, której dobre i niekorzystne skutki będziemy odczuwać przez bardzo długi czas. Warto też wspomnieć, że mieszkanie odbierzemy w formie surowej, co znaczy, iż na nas – zatem Kupujących – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego wykończenie. Fundusze przeznaczone na zakup domu najlepiej rozłożyć na trzy grupy: wkład własny, zakup mieszkania oraz rezerwy na jego wykończenie. Kiedy już przeszukamy darmowe ogłoszenia nieruchomości i spotkamy się z wyszukanym developerem, trzeba w kolejności zwrócić uwagę na: 1) dobrze sprecyzowane zapisy w umowie developerskiej, która powinna obejmować jak największą ilość konkretnych danych – szkiców, wyczerpujących opisów oraz planów, 2) szkice i plany prac traktujące o wykończeniu domu, np. instalacji elektrycznej, odprowadzania ścieków przyłączy wodnych, 3) sprawdzamy dokładnie, gdzie ma zostać wybudowany lokal, np. czy w otoczeniu istnieje jezioro, las, ścieżki spacerowe, dobry dojazd, komunikacja miejska, sklepy, zaś nie wysypisko śmieci czy fabryka, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, np. czy naprzeciwko Twojego nowoczesnego domu nie zostanie zbudowana ulica, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zatem staranne zagospodarowanie całej gminy. Trzeba zbadać system osuszenia gruntu oraz rzędne wysokościowe, innymi słowy: czy oglądana nieruchomość nie będzie usytuowana na najniższym miejscu, w którym wichura może zalać nasz dobytek. Przed podpisaniem umowy developer jest zobowiązany zaprezentować Kartę Standardów Materiałowych i Wyposażenia Technicznego Lokalu. Oprócz decyzji o zezwoleniu na budowę musimy zaznajomić się z projektem budowlanym oraz wykonawczym. Umowę podpisujemy wyłącznie u notariusza.

Wilgoć, nieszczelne okna i mrówki faraona?

W internecie jest mnóstwo ogłoszeń dotyczących odsprzedaży własności od osób prywatnych, spółdzielni lokalowych i agentów. Apartamenty, domy oraz zamki na sprzedaż, których fotografie oraz opisy możemy znaleźć na stronach z ogłoszeniami, najlepiej samemu dobrze obejrzeć. W zeszycie, który bierzemy ze sobą, odnotowujemy wszystkie ważne informacje: rok postawienia mieszkania, adres, kontakt telefoniczny do właściciela, piętro (dotyczy jedynie mieszkania), wielkość posiadłości, postać własności (przykładowo. całkowita własność), cena wywoławcza. Jeżeli jesteśmy ciągle na zewnątrz należy przyjrzeć się okolicy oraz zweryfikować czy jest parking (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon bądź videodomofon, schludna klatka schodowa (zaś nie porysowana przez „pseudoartystów”, ponieważ niełatwo będzie spieniężyć lokal), nowoczesna, ładna oraz cicha winda. Podczas oględzin mieszkania lub domu zwrócimy uwagę na wygląd okien (ich zmiana będzie nas sporo kosztować), na co dają widok (na aleję, podwórze), stan drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do mieszkania), w jaki sposób przygotowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski drewniane) i czy jest w normalnym stanie, ściany i sufit (na których może być widać krople wilgoci, a nawet grzyb, co znowu narazi nas na znaczne wydatki wyposażenie łazienki oraz kuchni (wygląd zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, toalety, umywalek). Jeśli zaobserwujemy prusaki bądź rybiki, to ów fakt na pewno nie świadczy dobrze o lokalu. Co istotne – musimy obserwować sąsiadów (zwłaszcza ich wiek), czy nieruchomość jest sprzedawana z umeblowaniem oraz ile liczą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Jeśli jesteś zainteresowany, zapraszamy na stronę pod tym linkiem – Zamki na sprzedaż

Strona używa cookies
Ok