Dywany nowoczesne wełniane dziecięce wyposażenie domu
Nowoczesne dywany dla Ciebie – szeroki wybór i doskonała jakość
7 września, 2016
Pożyczka przez internet bez zaświadczeń na konto - Pożyczki przez internet bez zaświadczeń na konto - Szybka pożyczka
Szybka pożyczka przez internet, czyli jak zdobyć gotówkę w kilka chwil.
20 września, 2016

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Dlaczego gra escape room stała się tak popularna w naszym kraju?

Ostatnimi czasy na pierwszym miejscu były atrakcje odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały tak naprawdę nic wspólnego z rzeczywistością. Co istotne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników siadało przy swoich laptopach w domu na niezliczone godziny i wpadało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że związki międzyludzkie w dużym obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały okoliczności, w których osoby mieszkające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, wysyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u bądź grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o potężnym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Niecodziennym rozwiązaniem okazała się sensacyjna rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, ale później przeszła ważne metamorfozy. Oparta była zupełnie na tekście wyświetlającym się na ekranie laptopa, który dotyczył opisu pomieszczenia a także motywu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż zabawa przyciągała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Poprawiono grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli rozgrywek prowadzonych przed monitorem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na stare scenariusze czy codzienne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do realnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba rozwiązać niemało zagmatwanych zagadek, pochwalić się umiejętnością spójnego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Kluczowy celem wszelkich poczynań jest wyjście pokoju razem z przyjaciółmi. Wydaje się, że to wszystko jest płytkie. Gracze jednak mają określony czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Wchodzimy do pokoju i co dalej?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin i godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A odszukać w nim można naprawdę wiele ciekawych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie zagadki oraz wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to całkowicie odmienna struktura rozrywki. Scenarzyści zaprojektowali je w najdrobniejszych detalach, żeby dostarczyć doskonałej rozrywki oraz fascynować do samego końca. Nie wszystkim udaje się uciec z takiego pokoju. W takiej sytuacji przybywa osoba pełniąca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie towarzysze zabawy mogą od niej dowiedzieć się, jak trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje zagadką. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Zdarza się, że gracze potrafią wprawić w zdumienie samych autorów zagadek oraz rozwiązują je w niekonwencjonalny sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Głównym warunkiem jest niestosowanie siły, aby zbiec z pokoju.

Jakie typy pokojów serwują nam toruńscy scenarzyści?

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz usiłują odkryć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie sekret sportowca, ale klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i uciekną z pokoju? Kolejnym rodzajem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do swoich czasów muszą rozwiązać wszelkie niewiadome i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci wariant pokoju nawiązuje do znanej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na porwaniu smerfów przez podłego czarodzieja Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby uratować porwane smerfy. W zamku ukrywa się pełno pułapek, a uczestnicy są jedyną szansą na ocalenie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat kieruje się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zarezerwować na specjalne okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) a dla pracowników korporacji, aby zintegrować ich i zachęcić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również wykonać indywidualną propozycję, czyli dostosowaną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Strona używa cookies
Ok