drukowanie banerów banery reklamowe banery Łomża
Drukowanie banerów reklamowych wciąż jest opłacalne
8 kwietnia, 2017
toruńska kancelaria notarialna dobry notariusz pomoc notarialna
W jakich sprawach pomaga notariusz?
15 kwietnia, 2017

Opodatkowanie spadku – porady prawnika

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po śmierci członka rodziny, np. żony lub ojca, na ogół otrzymujemy spadek. W pewnych sytuacjach nadzwyczaj cieszy on wszystkich dziedziczących, ponieważ wiąże się z dużymi profitami. W takiej sytuacji powinniśmy bezwzględnie uiścić podatek do urzędu skarbowego, bowiem wskazaną rzecz określa ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Trzeba pamiętać, że można otrzymać nie tylko fundusze oraz wszelkie nieruchomości, ale też zadłużenia. Jeśli siostra lub brat nie pokryje ich w trakcie swojego życia, wówczas przechodzą na pozostałych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym niewątpliwie uchronić, m. in. wyrzekając się spadku przyjmując odpowiednią umowę. Dobrze jest iść do profesjonalnego prawnika, który przybliży nam sekrety prawa i zasugeruje, w jaki sposób trzeba postępować.

Które dobra materialne są opodatkowane?

Obiektem opodatkowania są na przykład: dziedzictwo naturalne, otrzymywanie majątku określonego w testamencie, zachowek (w przypadku kiedy następca teraz jest zlekceważony w testamencie), depozyty finansowe (w owym przypadku zmarły rodzic lub małżonek musi obowiązkowo wnieść tzw. dyspozycję na wypadek śmierci), kapitały inwestycyjne, jak również wszelki kapitał znajdujący się w innym kraju (lecz w tym przypadku w czasie otwarcia spadku osoba otrzymująca spadek musi obligatoryjnie być obywatelem Polski czy być polskim podatnikiem).

Trzeba zapłacić także podatek wtedy, gdy uprawomocni się postanowienie sądu w sprawie spadku. Inaczej mówiąc, kiedy sąd przypieczętuje zdobycie spadku. W przypadku kiedy angażujemy w niniejszej kwestii adwokata, wtedy on powinien nam oddać rozporządzenie sądu. Analogicznie jest wówczas, gdy akt notarialny potwierdzający otrzymywanie majątku będzie zarejestrowany.

W jakich sytuacjach nie trzeba płacić podatku?

Jest wiele sytuacji, w których absolutnie nie trzeba regulować podatku od spuścizny lub darowizny. W przepisach charakteryzuje się trzy kategorie podatkowe. Do pierwszej włącza się bliska rodzina: współmałżonek, matka i ojciec czy rodzeństwo. Do drugiej zaliczają się wnuki brata, zstępni pasierbów albo współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy należą inni nabywcy majątku. Kwoty wolne od podatku są uchwalane zgodnie z grupą, do której należy dziedzic. Dla pierwszej klasy jest to suma niemal 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, zaś dla trzeciej – praktycznie 5.000 zł. W sytuacji, jeżeli wartość majątku w sumie nie przekroczy wspomnianych powyżej kwot, w ogóle nie powinniśmy składać dodatkowych załączników do urzędu skarbowego.

Tymczasem, jeżeli uzyskamy spadek, jakiego wartość jest znacznie wyższa aniżeli kwota wolna od podatku, wówczas powinniśmy dostarczyć oświadczenie podatkowe. Trzeba wykonać to w urzędzie położonym w obszarze zamieszkania dziedzica w przeciągu jednego miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Wtedy dostaniemy odpowiedź urzędu o wysokości podatku, jaki trzeba uregulować w ciągu 14 dni. Podatek waha się w przedziale od kilku do kilkunastu procent oraz jest uzależniony od zaliczenia do wybranej kategorii podatkowej.

Jeśli nie chcemy odziedziczyć spadku…

Razem z prawem każdy następca ma swobodę zaniechania przejęcia majątku, m. in. w przypadku, kiedy po zmarłym bracie pozostają jakiekolwiek długi. W rozumieniu kodeksu cywilnego (art. 1048) następca może zatwierdzić ugodę z przyszłym spadkodawcą, w jakiej wyrzeka się przejęcia dóbr. Wspomnianą umowę powinniśmy zaakceptować przed otwarciem spadku oraz jest ona tworzona na wypadek śmierci testatora. Umowę należy koniecznie zalegalizować u notariusza, bo w innym przypadku nie będzie miała mocy prawnej.

Trzeba mieć na uwadze, że jednym z głównych skutków odstąpienia od dziedziczenia jest całkowite usunięcie ze spadkobrania dzieci, wnuków i innych krewnych. Nie można także w owej sytuacji przyjąć zachowku.

Po zrezygnowaniu z dziedziczenia mamy możliwość wnioskować o ponowne ustanowienie rzeczonego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Spadkodawca wpisuje nas w testamencie – w tym miejscu wcale nie chodzi o nabywanie spadku z mocy ustawy, ale o spadkobranie z ramienia testamentu.

2. Możemy iść jeszcze raz do kancelarii notarialnej i zatwierdzić umowę o ponowne ustanowienie prawa do dziedziczenia.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas ma zezwolenie do spisania testamentu i usunięcia z niego poniektórych członków rodziny, przykładowo wszystkich, którzy od lat nie mieli z nami kontaktu. Poza tym jedyną osobą wpisaną do testamentu jest osoba spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, współmałżonkom i rodzicom, którzy:

  • Mówiąc w skrócie nie zostali w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Absolutnie nie wyrzekli się majątku
  • Nie odrzucili spadku
  • Nie byli wzięci za niemoralnych
  • Mając na uwadze współmałżonka – jeżeli nie doszło rozpadu małżeństwa z winy hipotetycznego spadkobiercy

Jeśli zajął Cię niniejszy materiał, wejdź w odnośnik obok – Prawnik Toruń – a wynajdziesz o wiele więcej informacji, m.in. konsultacje prawne.

Strona używa cookies
Ok