Wiertła do betonu Kraków tarcze do metalu narzędzia z osłoną diamentową
Narzędzia diamentowe Midan
28 stycznia, 2017
Kurs dla kierowców policji szkolenia uzupełniające dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych kursy dla kierowcy konwojenta
Pojazdy uprzywilejowane przepisy
3 lutego, 2017

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych

Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych

System ekonomiczny dla osób z orzeczeniem nadal nie jest atrakcyjny. Najczęściej pracodawcy, którzy mają opcję zatrudnienia pracownika „normalnego” i „niezdrowego”, zatrudnią tego pierwszego. Choćby wtedy, gdy wspomniany drugi ma mniejsze kompetencje, m in. niewystarczające wykształcenie bądź niedobór doświadczenia. Taka postać rzeczy negatywnie „odciska się” na jednostkach, jakie mają różnorakiego rodzaju niepełnosprawności. W rezultacie nie zamierzają iść do pracy, „żyją” tylko z renty oraz są automatycznie „zbywane” na margines. W RP „indywidualność” wciąż zestawia się z czymś ujemnym, dziwacznym, nieakceptowalnym. A przecież osoby niepełnosprawne, jednomyślnie z prawodawstwem, nigdy nie powinny być dyskryminowane. Nie tylko w przypadku rozległego sektora pracy. Czy jest dla takich jednostek jakaś inicjatywa? Gdzie powinny skierować się po poradę? Czy istnieją jakieś konkretne drogi ich zatrudnienia?

Jakie są działania na rzecz osób niepełnosprawnych?

Pewną z opcji aktywizacji osób niepełnosprawnych jest rekrutowanie wspomagane. Sama koncepcja rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. i 70. XX wieku. W naszym kraju zaczęto ją wprowadzać ledwie w 2001 roku. Obecnie multum organizacji pożytku publicznego wykorzystuje ową taktykę pomocy w nawiązaniu do osób z chorobami. Na czym ona naprawdę się opiera? Instruktor pracy oraz doradca zawodowy dopasowują ewentualnego pracownika oraz zleceniodawcę. Istotne są tutaj predyspozycje ewentualnego pracownika, warunki, jakie ma możliwość potwierdzić właściciel, zasięg obowiązków, wysokość zarobków oraz określenie liczby godzin pracy. Od tego czasu osoba ze stopniem niepełnosprawności realizuje konieczne badania u lekarza medycyny pracy i warsztaty BHP (są one wprowadzane przez zleceniodawcę). Szkoleniowiec pracy nie ma jedynie wyłonić terenu, gdzie będzie ona funkcjonować, ale dodatkowo przygotować innych podwładnych wyszukanej firmy na przyjęcie nowego. Ponadto informować jak wygląda dojazd do przedsiębiorstwa i ułatwić mu zaaklimatyzowanie się w obcym towarzystwie. Obowiązkiem instruktora pracy jest także rozwiązywanie pojawiających się problemów między właścicielem oraz pracobiorcą.

Drugim wariantem pomocy są tzw. Zakłady Pracy Chronionej, jakie posiadają szczególne uprawnienia. W specjalny sposób podchodzą do osób z dysfunkcjami, więc: zapewniają im dobre warunki zatrudnienia (za każdym razem przystosowane do charakteru oraz stopnia niepełnosprawności), ochronę sanitarną i terapeutyczną. Takim podmiotom gospodarczym przypadają „pierwszeństwo” skarbowe, zniżki oraz dopłaty (dokumenty przyjmuje PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Przeróżne organizacje pożytku publicznego pomagające w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych kooperują z ZPCh. Przygotowują swoich podopiecznych relacji z właścicielem, nastawiania się do nieznanej sytuacji w życiu i zaradności.

Trzeba nadmienić oprócz tego o Warsztatach Terapii Zajęciowej, na jakich podopieczni fundacji mają szansę udoskonalać swoje talenty oraz zainteresowania. W wybranych organizacjach pozarządowych jest nie mniej niż kilka wzorów takich klas, np. pracownia aktywności twórczej, pracownia gospodarcza, pracownia rozwijania umiejętności społecznych albo pracownia techniczna.

W jaki sposób oprócz tego osoby niepełnosprawne mogą wypatrywać pomocy?

We wszystkich miejscach, w których projektowane są lekcje, praktyki, szkolenia, warsztaty, pomoc prawnika oraz psychologa. Wielokrotnie organizacje pożytku publicznego interesują się aktywizacją z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną w owym charakterze. Są najwłaściwszym miejscem, w którym takie osoby mogą podwyższać swoje zdolności, nabywać wiedzę, przyzwyczajać się współegzystować z resztą ludzi i uzyskać ochronę w odnalezieniu stabilnej pracy. Przykładowo w dziale warsztatów osoby z orzeczeniem mają szanse współuczestniczyć w: szkoleniach multimedialnych, zawodowych, e-learningowych, zdolności grupowych oraz prawnych. Ćwiczenia z doradcą zawodowym mają za zadanie zachęcenie osoby z chorobą w obszarze wyboru drogi zawodowej, przekwalifikowaniu się, wyborze kursu, pisania CV i LM bądź w dobrym odnajdowaniu ogłoszeń. Niezwykle ważne jest również to, iż organizacje pozarządowe i różne podobne struktury społeczne, mogą uzyskać 1% podatku od rodzimych podatników. Jakiekolwiek zyskane finanse są przekazywane jedynie na wspomaganie osób z dysfunkcjami. Należałoby wyeksponować to, iż w RP jest coraz większa świadomość, że za sprawą przedstawionego detalu możemy rzeczywiście kogoś wspomóc.

Pośrednictwo pracy to następna droga, z jakiej mogą skorzystać osoby np z upośledzeniem fizycznym. Chodzi tutaj właściwie nie tylko o organizacje, tylko różnorodne odrębne jednostki zewnętrzne. Zazwyczaj zajmują się zatrudnianiem „normalnych” osób, a jeśli jest możliwość posiadają oferty ponadplanowe. Chodzi tutaj o owe oferty pracy dla niepełnosprawnych, które są dostrojone do ich kompetencji. Jeżeli pragniesz zdobyć o wiele więcej wytycznych na ów temat, wejdź w ten odnośnik – Fundacja zatrudniająca osoby niepełnosprawne

Strona używa cookies
Ok