Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Natychmiastowe tłumaczenia online
5 lutego, 2017
Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz
Zalety ocieplania pianką poliuretanową
7 lutego, 2017

Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Do jakich przepisów muszą stosować się ambulanse, wozy strażackie i policyjne?

Kiedy pojazdy zdobywają wyjątkowe uprawnienia? Jakie kodeksy posiadają tutaj moc prawną? Mianowicie do środków transportu uprzywilejowanych włącza się jakiekolwiek samochody ratujące ludzkie zdrowie, życie lub mienie. Zaliczają się tu także pojazdy, jakich zasadniczym obowiązkiem jest czuwanie nad bezpieczeństwem regionu, utrzymywanie spokoju społecznego czy podobne operacje posiadające wpływ na postępowanie ludzi w szerszej perspektywie. Pojazdami uprzywilejowanymi są również tzw. kolumny pojazdów, m in. kolumny samochodów Agencji Wywiadu czy Inspekcji Transporu Drogowego. Opisywane pojazdy mają także zapewniać bezpieczeństwo personom publicznym trzymającym władzę w kraju. Przysługuje im wyjątkowa ochrona (m. in. prezydentowi państwa czy członkom rządu). Do środków transportu uprzywilejowanych musimy zaklasyfikować ponadto auta wykonujące na obwodnicach prace serwisowe, unowocześniające czy porządkowe, jak również busy szkolne bądź dowożące osoby niepełnosprawne.

Wszystkie przytoczone auta mają na drodze specyficzne uprzywilejowania. Po pierwsze kolejni przejezdni muszą ustąpić im miejsce, zatem zejść z ulicy, cofnąć się albo w odrębny sposób zrobić miejsce. W trakcie, gdy pojazd uprzywilejowany uruchamia sygnalizację optyczną oraz dźwiękową, wszyscy kierowcy, właściciele rowerów, motocykliści oraz piesi muszą postępować w zgodzie z ową zasadą. Naturalnie kierowców ambulansów lub pojazdów policyjnych też obowiązują dyrektywy: przystosowania szybkości do realiów istniejących na trasie, przezornego działania oraz niestwarzania kolejnego ryzyka. W Polsce kierowców samochodów uprzywilejowanych obowiązują: Prawo o ruchu drogowym i Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 grudnia 2003 roku.

Jakie przepisy obowiązują kierowców-konwojentów?

Kierowców-konwojentów obligują identyczne regulaminy co kierowców aut uprzywilejowanych, zatem Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prawo o ruchu drogowym. Funkcjonują jednak ponadplanowe wytyczne do przewożenia wartości pieniężnych, przede wszystkim różnorodnego charakteru czeków, weksli i kolejnych materiałów pełniących funkcję gotówki. Każdy ładunek konwojowany powinien spełniać wymaganie co do ilości „ochroniarzy”, np. od 24 do 50 jednostek obliczeniowych musi nadzorować trzech wartowników. Ponad to wskazany przejazd musi być strzeżony z wykorzystaniem elektronicznych zabezpieczeń, m.in. zespołów sygnalizacji próby kradzieży, systemów tv kontrolującej lub funkcji „panika”. Osoby siedzące za kierownicą tych pojazdów muszą bezwarunkowo przejść specjalistyczny kurs na kierowcę pojazdu przewożącego wartości pieniężne.

Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne

Dużo Ośrodków Szkolenia Kierowców posiada w swojej ofercie specjalistyczne kursy dla zainteresowanych, którzy pragną zdobyć zezwolenia na sterowanie samochodami uprzywilejowanymi lub przewożącymi wartości pieniężne. Często dzielą się one na dwie klasy: szkolenia standardowe oraz kursy uzupełniające. Pierwsze obowiązują osoby, które tylko planują zdobyć zezwolenia na kierowcę-konwojenta czy kierowcę pojazdu uprzywilejowanego. Inny wariant przeznaczony jest dla tych, co zamierzają polepszyć aktualnie posiadane umiejętności i uzupełnić wiedzę. Instruktaże ponadto zawierają część akademicką i część funkcjonalną Ich celem jest dobre wyszkolenie kierowców do bezpiecznego wykonywania najprzeróżniejszych trików podczas jazdy w ciężkich warunkach, np. gwałtownego hamowania, omijania przeszkód z równoczesnym hamowaniem albo sterowania autem na wyjątkowo mokrej trasie, gdzie istnieje spore prawdopodobieństwo poślizgu. Trenerzy w trakcie ćwiczeń zwracają niesamowitą uwagę na pozycję wykorzystywaną przez prowadzącego za kołem kierownicy, prędkość ruchów (inaczej synchronizację ruchową), zdolność czujności na ulicy i pozostałych elementach mających duże znaczenie podczas prowadzenia. Co oprócz tego? Osoby siedzące za kierownicą podczas zajęć przygotowują się, w jaki sposób hamować, gdy samochód osiąga astronomiczną prędkość czy zatrzymywać się awaryjnie na ostrym zakręcie. Niejednokrotnie przeznacza się kilka godzin na sterowanie po trolejach, jakie mają naśladować nierówności tradycyjnej drogi, tzw. koleiny.

Czym są kursy jazdy defensywnej?

Zasadniczym przeznaczeniem jazdy defensywnej jest optymalizowanie zysków z wykształconych odruchów i trików. Chodzi tu o przewidywanie niektórych zdarzeń na jezdni, poprawną jej obserwację i planowanie szczegółowych manewrów. Zajęcia jazdy defensywnej są przypisywane właściwie wszystkim kierowcom, bo przygotowują jakim sposobem dobrze przejeżdżać po ulicach osiedlowych, w śródmieściu bądź po jezdni szybkiego ruchu. Dzięki niemu możemy w błyskawiczny oraz prosty sposób przyuczyć się równej jazdy, dobrego komunikowania światłami, wykorzystywania biegów bądź wybierania pasu ruchu. Prowadzący w momencie jazdy prezentują, jakie dany prowadzący ma przeoczenia, jakim sposobem opanować dobre nawyki i jak zachować się w warunkach skrajnych. Reasumując: sterowanie autem w sposób defensywny powinno być na każdym kroku bezpieczne. Kierowca powinien działać w zgodności z wykształconymi wytycznymi i zwyczajami, jeździć świadomie i planowo. Jeśli planujesz wiedzieć dużo więcej w temacie kursów dla kierowców, kliknij w owy odsyłacz – Kurs dla kierowców przewożących wartości pieniężne

Strona używa cookies
Ok