Katalog firm - Bezpłatny katalog firm - Darmowy katalog firm - Wizytówka w katalogu firm
Bezpłatna wizytówka w katalogu dla Twojej firmy
13 marca, 2017
Tonery lublin - tusze Lublin - Tonery do drukarek Lublin - zamienniki do drukarek lublin
Tusze i tonery do drukarek – które wybrać?
14 marca, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Na czym polega zawód kierowcy karetki?

Nie istnieje zapewne osoba, jaka nie widziałaby karetki pędzącej na sygnale. Nie tylko w skutek hałasu, który wywołuje na trasie, lecz też ze względu na dramatyczność sytuacji. Karetka na sygnale znaczy bowiem jedno: wewnątrz jest ktoś bardzo chory, potrzebujący pilnie pomocy, bowiem w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie lub życie. Ratownicy medyczni – rzeczywiście – są potrzebni, ale kierowca ambulansu także pełni istotną rolę. Co dokładnie robi? Inaczej mówiąc: czym dokładnie zajmuje się ktoś, kto pozostaje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Głównym jego celem jest przemieszczanie cierpiących osób, które potrzebują bezzwłocznej pomocy bądź rehabilitacji, do szpitala bądź innej placówki leczniczej. Przekazuje również wyroby medyczne, które wymagają specyficznych warunków przewozu. Kierowca karetki akceptuje wezwania od pracowników dyspozytorni. To oni powiadamiają go, w jakie miejsce musi się natychmiast udać, ile osób potrzebuje pomocy itd. Jeżeli kieruje samodzielnie oraz trafi na wypadek, jest zobligowany udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom umieszczać poszkodowanych w ambulansie (przy pomocy noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Naturalnie prócz zapewnienia pomocy osobie pokrzywdzonej, egzekwuje się od kierowcy pogotowia, ażeby unikał impulsywnych manewrów na jezdni. Fundamentalnym obowiązkiem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest wieziony do placówki służby zdrowia. Kierowca jadący ambulansem jest zobowiązany do zachowania jej w odpowiednim stanie technicznym, w porządku oraz w gotowości do szybkiego wyjazdu do chorego. Zawsze musi obowiązkowo trzymać łączność ze stacją medyczną. Kiedy jedzie już samochodem, musi dosyć wcześnie zakomunikować pozostałym kierowcom, że jedzie z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o sygnały dźwiękowe i optyczne. Każdy kierowca karetki musi obowiązkowo wcześniej przebyć specjalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, by móc w ogóle podjąć pracę w owym zawodzie. Takie szkolenia są planowane przez ośrodki kształcenia kierowców. Należy posiadać prawo jazdy z konkretnej kategorii, skończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy oraz psychologa o nieistnieniu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się płynnością w prowadzeniu pojazdu, a także posiadać właściwe dyspozycje emocjonalne.

Czy opłaca się robić kurs na kierowce pogotowia?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego się spodziewamy po tym zawodzie. Trzeba początkowo upewnić się, że posiadamy dobrą znajomość wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca ambulansu ma styczność z chorymi zakaźnie, zatem nadwątlić się może także jego zdrowie. Co więcej jest wystawiony na głęboki stres w trakcie prowadzenia samochodu. Istnieje wyraźne ryzyko, że spowoduje wypadek spiesząc z pacjentem z ogromną prędkością. Z drugiej strony kierowcy pomagają przy noszeniu pacjentów do szpitala czy analogicznych placówek. Może to prowadzić do kontuzji rąk, ramion bądź kręgosłupa. Co istotne – zatrudnienie bynajmniej nie odbywa się w uregulowanych godzinach. Tu prawdopodobnie trzeba zmierzyć się z planem 12-godzinnym. Kolejnym podłożem stresu są nieprzyjemne sprawy życiowe pacjentów, z którymi kierowcy karetek stykają się codziennie.

Często mocno oddziałuje to na złe samopoczucie, jest powodem depresji czy co najmniej obniżonego nastroju. Z całą pewnością należałoby zrobić kurs na kierowcę karetki wtedy, kiedy mamy pewność, że pasjonuje nas tylko niniejszy zawód i jesteśmy odporni wewnętrznie.

Na jakie przeciwności są wystawieni kierowcy pogotowia?

Głównie na nadmierny hałas (syreny alarmowe), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (np. prowadzenie ambulansu z wielką prędkością, przecinanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), nieprzyjemne rezultaty działania materiałów oczyszczających, mikroorganizmy chorobotwórcze (jakie mogą znajdować się, m in. we krwi), nadmierny wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję podczas prowadzenia ambulansu, przenoszenia rannych. Niezwykle istotnym (i zarazem pejoratywnym) składnikiem jest styczność z umierającymi osobami albo zmarłymi, co podwyższa znacznie poziom napięcia emocjonalnego. Kierowca ambulansu może także ulec kolejnym urazom, m in. tym, jakie sprowokują sami chorzy. Dzieje się tak w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki waha się w zasięgu 3.000 zł brutto i jest uzależnione od różnych czynników, np. stażu pracy, możliwości finansowych szpitala czy regionu. Przełożony zwraca niesamowitą uwagę na kompetencje oraz predyspozycje, które podwładny mógł nabyć wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do prowadzenia karetki mamy szansę zdobyć jedynie na profesjonalnym kursie, zaś pracodawcy patrzą na nie przychylnym okiem. Przeważnie do wykonywania owego zawodu jest konieczne średnie wykształcenie i pozytywnie ocenione psychotesty. Każda czynność kierowcy ambulansu jest pracą indywidualną, inaczej mówiąc, iż wyłącznie osoba prowadząca taki pojazd jest za niego całkiem odpowiedzialna. Zamierzasz wiedzieć więcej o szkoleniach dla kierowców karetek? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok