Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza
Firma ogrodnicza Toruń
15 sierpnia, 2019
Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
19 sierpnia, 2019

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, kiedy nie ma możliwości powtórzenia leczenia kanałowego lub gdy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego symptomami mogą być nieznośne bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im obrzęk polika, uwypuklenia na dziąśle i czasami nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, gromadzące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle występują dopiero z czasem, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny powleka to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest stosowanie mroźnych okładów oraz spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, kiedy pojawia się problem z zębami mądrości lub zapobiegawczo za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające około dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie wiąże się z dotkliwym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się krzywo albo jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym powodem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, gdy istnieje ryzyko, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wtedy w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja odbywa się zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez względu na to, z jakiego powodu utracono zęby, warto zastanowić się nad wszczepieniem implantu stomatologicznego. Jest to konieczne dla prawidłowego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant doskonale odwzorowuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie poprawności w żuchwie i jest absolutnie przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko celnie ozwiercielda ząb, ale także wyglądem do złudzenia go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorem w pozostałe zęby. Dodatkowo implantem zębowym można wymienić nie kilka zębów. W przeciwieństwie do ruchomych protez, implanty zachowują się dokładnie tak samo, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy zazwyczaj niedługo po zabiegu implantacji.

Jak przebiega zabieg szczepienia implantu.

Jako pierwsze odbywają się pełne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ponieważ każda żuchwa ma swoje własne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby odpowiednio wybrać implant , ze względu na to, że musi współgrać z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, dlatego że odbywa się przy miejscowym znieczuleniu oraz kończy się w ciągu 30 minut. Implant zębowy składa się z dwóch części: korzenia z tytanu, który jest wszczepiany do kości oraz nakładki porcelanowej lub innego tworzywa, które przypomina kształtem i kolorem naturalny ząb.

Umów się na wizytę dziś w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Polega na ich wydłużeniu, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Czasami bywa to konieczne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, by uprościć zwalczanie próchnicy. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także powstawaniu nowych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, dlatego że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszystkie braki w zębie przy użyciu korony porcelanowej bądź podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Mimo, że nie jest to trudna czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać miękkie lub płynne pokarmy i korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo lekarz przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z doskonałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła przesadnie przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich obrzmienia po zabiegach stomatologicznych, ale powodów jest więcej, należą do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, żeby w trakcie uśmiechania się widoczne były perfekcyjne zęby, zamiast różowych dziąseł. Na szczęście jest na to dobry sposób, a mianowicie plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona jedynie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pozwala uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent ma obowiązek unikania szczotkowania zębów, z powodu ryzyka pojawienia się silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej wymagających zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi dogłębnie sprawdzić w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. W ten sposób blokuje się postęp choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to potrzebne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, aby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą złączone, wtedy konieczne jest użycie piły żeby je rozłączyć. Zdarza się też, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia postępu choroby i połączenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, chociaż dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i trudnych sytuacjach. Po zabiegu w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od jedzenia i aplikować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , z tego powodu pacjent, w razie potrzeby, otrzymuje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych i poważnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim momencie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba tamowana jest krew i chirurg zszywa rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko rozmiękłych posiłków oraz rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, na przykład uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumierania. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w trakcie usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg najczęściej wykonuje się u dzieci, wskazaniami do jego realizacji mogą być kłopoty z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, dyskomfort przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami pojawia się też nadmierne ślinienie. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zwykle te wady są zauważane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, związane z wymową. Jeśli ich przyczyną jest wędzidełko, nie potrafi on pomóc dziecku, dlatego kieruje pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, także osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zniechęca dzieci do chirurga stomatologicznego. Mimo, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg krótki i prosty. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do usunięcia nadają się w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie należy udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń lub przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy potrzeba ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować problemami w czasie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia umożliwia nam liczne możliwości leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. Wtedy ostateczną metodą na ochronę pozostałych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt gęsto. Bywa to konieczne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo powszechny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zawsze najpierw podejmuje się wszelkie czynności służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności aplikuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a zabieg odbywa się bez dolegliwości bólowych. Potem odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Następną fazą jest zwichnięcie zęba tak, by zostały przerwane włókna ozębnej, a ząb odłączył się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, czasami konieczne jest przecięcie zęba na kilka różnych części, tak aby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach zakłada szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Dentysta Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok