DENTYSTA TORUN Gabinet stomatologiczny leczenie kanalowe
Dentysta Toruń – Leczenie i profilaktyka
24 stycznia, 2019
Szkoła pływania niemowląt Toruń - Logafit kursy pływania dla małych dzieci
Kurs pływania dla dzieci
14 lutego, 2019

Leczenie kanałowe Toruń

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Wielu z nas choć raz w życiu, oczekując pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał wrzaski cierpienia. Niewykluczone, że przydarzyło ci się także bohatersko poprosić o plombowanie bez znieczulenia, co ostatecznie skończyło się ogromnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna część osób wręcz do przesady boi się nie tyle borowania, co strzykawki. Wyniki ankiet pokazują, że 39% Polaków boi się umówić do stomatologa. Wymowny jest zatem fakt, że 99% Polaków ma próchnicę. Nieleczone zęby mogą skończyć się bardzo poważnymi kłopotami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego nowoczesna medycyna wychodzi naprzeciw wszystkim lękom swoich pacjentów i serwuje coraz to nowsze metody znieczuleń.

Dla tych, co mdleją na widok igieł…

Wszyscy mamy jakieś lęki. Są tacy, którzy źle czują się w ciasnych pomieszczeniach, inni przesadnie boją się węży, są zaś i tacy, którzy odczuwają panikują na widok igieł. Jest to strach zupełnie zwyczajny i nie powinniśmy się go wstydzić. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z możliwości dzisiejszej medycyny i wciąż żyje w świecie, kiedy dentysta był w stanie wyrywać nam ząb bez znieczulenia, tylko dlatego, że „skończyły się limity znieczuleń”. Jeśli panika przed najmniejszym nawet bólem jest dla ciebie nie do przeskoczenia, warto przemyśleć zastosowanie nowoczesnych sposobów znieczulania. Poniżej opisujemy najczęstsze z nich:

-„magiczna różdżka”- jest to komputerowa metoda zwalczania bólu. Urządzenie to przypomina kształtem różdżkę lub długopis, dlatego często nazywa się je z po niemiecku „Wand” lub po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej to znieczulenie wykorzystuje się w gabinetach dentystycznych dla najmłodszych, ponieważ środek znieczulający jest dawkowany przez przyrząd, który nie powoduje gwałtownego wtłoczenia preparatu w dziąsło. Nie widzimy też żadnej strzykawki. Dodatkowym plusem tej techniki jest również brak skutków ubocznych- dziąsła i język pozostają sprawne, więc jesteśmy w stanie po takim znieczuleniu swobodnie mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym nierzadko wywołuje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu wymieszanego z tlenem, jest bardzo przyjemnym i popularnym sposobem znieczulania. Gaz rozweselający uspokaja, odpręża i nieznacznie otumania, przez co jest nam zdecydowanie łatwiej oddać się w ręce specjalisty, zamiast panicznie cofać głowę. Ta metoda walki z bólem jest także dosyć często stosowana podczas wizyt dla najmłodszych. Jej największe zalety, to brak konieczności używania igieł. Gaz nie powoduje też paraliżu w jamie ustnej. Inhalatory, przez które podawany jest podtlenek azotu najczęściej pachną owocami, co jest miłym zaskoczeniem dla pacjenta. Bywa, że pacjenci są w tym stopniu odprężeni, że zasypiają na fotelu dentystycznym i drzemkę kończą dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na specjalne życzenie pacjenta dentysta może także wykorzystać specjalny plaster, żel lub spray. Lek ten po przyłożeniu go do dziąseł znieczuli miejscowo wybrany fragment i łatwiej będzie nam podać środek podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Postęp stomatologii przynosi coraz więcej metod eksperymentalnych. Istnieje coraz więcej klinik dentystycznych, które proponują znieczulanie za pomocą specjalnych metod, na przykład z pogranicza hipnozy. Te sposoby w Polsce pozostają wciąż w sferze dodatków, chociaż są równie skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na tworzeniu odpowiednio zaprogramowanych aplikacji, które emitują odprężające melodie i fale dźwiękowe o zróżnicowanym natężeniu. W taki nasz umysł i ciało jest wprawiany w cudowny stan zrelaksowania, co pozwala nam się rozluźnić w trakcie zabiegu i bez paniki oddać w ręce dentysty. W niektórych ośrodkach pacjent podczas zabiegu dostaje także okulary Virtual Reality. Dzięki nim może „poszybować” do innego świata, podziwiając piękne, realistyczne pejzaże i słuchać tematycznej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- jest to narzędzie podobne do „magicznej różdżki”. Ma ono ułatwiać podawanie środka znieczulającego do dziąsła i minimalizować uczucie „rozpychania” dziąsła przez wtłaczany weń płyn. Strzykawka bezigłowa ma wygląd małych rozmiarów pistoletu. Gadżet ten stopniowo podaje nam środek, dzięki czemu nie jest to aż tak niekomfortowe jak normalna strzykawka.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Perspektywa korzystania z zabiegów u dentysty bez opcji znieczulenia, jest przerażająca. Jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze warto poprosić o znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, nie ma sensu się więc bezsensownie katować. Są jednak okoliczności, kiedy potrzeba stomatologa uświadomić, że wstrzyknięcie zwyczajnego środka znieczulającego nie jest możliwe. Jako częste przeciwwskazanie do zastosowania znieczulenia uznawana jest ciąża. Badania pokazują, że znieczulenie miejscowe nie oddziałuje negatywnie na rozwój dziecka, zatem śmiało możesz iść do dentysty , jeśli jesteś w ciąży. Warto jednak poinformować o tym fakcie lekarza, który ewentualnie dobierze delikatniejszy środek, albo zmniejszy połowicznie jego dawkę. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest stosowanie preparatów, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wpisujemy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. krótko przed wizytą u lekarza zażywałeś aspirynę, koniecznie poinformuj o tym stomatologa. Dentysta musi też wiedzieć, jeśli masz szczególne uczulenia na określone produkty lub leki.

Leczenie kanałowe Toruń

Strona używa cookies
Ok