Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Metody zwalczania kuny domowej
8 marca, 2017
Dekoracje ślubne - Dekoracje weselne - Dekoracje na ślub - Organizacja wesel - Dekoracje ślubne Toruń - Dekoracje samochodu weselnego
Zaplanuj swój ślub
9 marca, 2017

Czy wiesz, jakie szkodniki w drewnie możemy powszechnie spotkać w Polsce? Otóż żyją następujące osobniki: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – owady odpowiadające za powodowanie dużych zniszczeń w drewnie. Te insekty można spotkać na każdej części świata. Rozmnażają się w lawinowym tempie. Spędzają czas w leśnych ekosystemach, oraz w konstrukcjach drewnianych. Zdaniem leśników wyznaczają jedno z najważniejszych zagrożeń dla lasów. Pomimo, że ich praca tworzy miejsce dla nowych drzewostanów, to niemniej klasyfikuje się te owady bardziej jako szkodniki, aniżeli przyjaciół.

Musimy przyznać, ze konfrontacja z drewnojadami nie jest sprawiedliwa. Dziś wynaleziona technika pozwala na całkowite wyeliminowanie korników z konkretnego obszaru. One natomiast mogą się przed nami chronić tylko szybkością rozmnażania. Jednorazowo 1 samiczka kornika składa nawet do 80 jajek. Zważając na to, że dojrzewanie młodego pokolenia trwa 2 miesiące, a żeńskich osobników w jednym gnieździe jest niezwykle dużo, skala miłosnych zalotów korników jest wielka. Co fundamentalne, korniki najczęściej osiedlają wyselekcjonowane drzewo i nie ruszają się z jednego miejsca do drugiego bez potrzeby. Żywią się nim aż do chwili w której nic cennego dla nich się tam nie znajdzie.

Dzisiaj skoncentrujemy się jedynie na korniku drukarzu – najprawdopodobniej najniebezpieczniejszych pasożytem rodzimych lasów i najpoważniejszym wrogiem drewnianych konstrukcji. Otrzymasz informacje o tym jak prezentuje się kornik i jak się mnoży. Zapoznasz się także z obowiązującymi sposobami zapobiegania i zwalczania korników.

Podstawowe informacje o korniku

Kornik drukarz napada na lasy z drzewami iglastymi. Wielkość jego ciała wynosi około 5 mm. Nie jest więc monstrualnym owadem, aczkolwiek jego działalność doprowadza do poważnych uszkodzeń w drewnie. Korniki atakują wyłącznie chorowite drzewa. Pod tym względem są, jeżeli możemy tak stwierdzić, dość humanitarne. Dorosłe robaki wyróżniają się brunatną barwą z rdzawym owłosieniem. Młodziki tymczasem są żółte. Korpus kornika ma cylindryczny zarys, a grzbiet wykończony jest czterema szpicami.

Niezwykle zaskakujący jest system reprodukcji kornika drukarza. Rójka, czyli taki okres godowy, otwiera się z pierwszymi, letnimi dniami. Samiec przygotowuje komory godowe do których przyciąga kilka samic. Zapłodniona samica tworzy chodniki macierzyste, w których składa do nawet 80 jajeczek. Małe korniki niezwłocznie po narodzinach dołączają do wygryzania następnych partii drewna. Po 8 tygodniach są one zdolne do rozmnażania. Cykl ten rozpoczyna się wiele razy, aż do końca letnich dni. Korniki żyją nawet 3 lata.

Zapobieganie kornikom

Jak radzi stare polskie porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamysł tego sformułowania możemy oczywiście przełożyć do korników. Co warto jest zatem zrealizować, by uchronić się przed napadem korników? Jeżeli chodzi o budynki z drewna, przede wszystkim dobrze jest produkować je solidarnie z wymogami. Zastosowanie stosownych metod zabezpieczy wytrzymałość drewna. Dzięki temu korniki nie będą na nim żerować, gdyż będą je postrzegać „za zdrowe”. Po drugie, znaczącym punktem profilaktyki jest impregnacja. Okrycie drewna impregnatem (zabieg ten warto jest wprowadzać co jakiś czas) wystarczy, by odwieść korniki. W sklepach. dostępne są przeróżne preparaty, które możemy sklasyfikować na solne i oleiste. Wybierając odpowiedni środek, kieruj się co najważniejsze typem drewna i swoimi wymaganiami. Pogadaj także z fachowcem, który podpowie Ci co będzie dla Ciebie najefektywniejsze.

Zwalczanie korników mikrofalami

Specjaliści potwierdzają, że dezynsekcja mikrofalami jest najskuteczniejszą strategią likwidowania korników. Jakie atuty możemy jeszcze wypunktować? Po pierwsze bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie zagraża zdrowiu i nie jest trująca. Kolejna sprawa to brak negatywnego wpływania na określony produkt. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna usuwania korników nie wpływa na wartość drewna, porównując z innymi metodami.

Co oznacza dezynsekcja mikrofalami? W najprostszym rozumieniu polega na ogrzaniu drewna. Fachowa aparatura wysyła mikrofale, które docierają w głąb struktury. Powodują one tarcie, którego rezultatem jest rozgrzanie drewna do temperatury około 60 stopni. W takich realiach następuje koagulacja białka w organizmach korników, doprowadzająca do ich nagłej śmierci. Dezynsekcja termicznalikwiduje korniki w 100%. Inne oferowane rozwiązania to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najpoważniejsze szkodniki drewna. Ich działalność może oddziaływać na uszkodzenie drewnianej konstrukcji domu, co dla człowieka kształtuje niezwykle istotny problem. W lasach także nie są mile widziane. W ostatnich czasach sporo mówi się o ogromnym ataku kornika na drzewa żyjące w Puszczy Białowieskiej. Na podstawie nowych statystyk już 4 tys. z 52 tys. ha drzew na tym terenie jest obumarłych. Zwalczanie kornika w tym uroczym terytorium to priorytetowa sprawa.

Poznaj najważniejsze informacje o dezynsekcji mikrofalami i odkryj następne usługi firmy Corneco. Przeskocz na stronę klikając tutaj: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok