Zwalczanie owadów - Zwalczanie pluskiew- Zwalczanie karaluchów - Zwalczanie korników - Zwalczanie insektów - Dezynsekcja - Fumigacja - Usuwanie pluskiew, karaluchów i korników
Skuteczne zwalczanie owadów
8 marca, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Metody zwalczania kuny domowej
8 marca, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, pomimo że stanowią istotny czynnik łańcucha pokarmowego, niezwykle negatywnie oddziałują na wydolność lasów. Zazwyczaj pasożytują na jednej powierzchni przez wiele lat. Jest to efekt cyklu rozrodczego insektów. Korniki znoszą jaja w drewnie. Larwy dojrzewają, zaczynają żywić się materiałem, po czym rozmnażają się. I tak dalej.

Dla ochrony drewnianych materiałów najistotniejsza jest prewencja. Malowanie drewnianych budynków należytymi impregnatami to podstawa. W taki sposób pomniejszamy szanse na rozwój ksylofagów w danym surowcu. Od momentu w którym zarejestrujemy obecność szkodników w drewnie musimy przedsięwziąć stosowne działania. Zwalczanie korników wymaga właściwej analizy, czasu i użycia właściwych metod. Potrzebna jest zatem konsultacja specjalistów w dziedzinie usuwania szkodników drewna. Dobrze, że w naszym kraju jest kilka placówek, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Polemizując z właścicielem tej rzetelnej firmy dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy dotyczących szkodników drewna i procedur ich eliminowania. Teraz chcemy Wam je przedstawić.

Najczęściej spotykane drewnojady

Jakiekolwiek pasożyty drewna określane są fachowo ksylofagami. Z języka greckiego ksylon symbolizuje drewno, a phagein zżerać, dlatego łatwo jest zgłębić pochodzenie tego bardzo okazjonalnie spotykanego sformułowania. Ksylofagi są to insekty w postaci dorosłej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Rola ksylofagów w naturze jest dwuznaczna. Z jednej strony naruszają one strukturę lasów, ale z drugiej przygotowują terytorium dla młodych drzewostanów. Warto tu nadmienić, że korniki uderzają w chorowite i stare rośliny. Są zatem szkodnikami pochodnymi, bo eliminują z biosfery to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Jednak ze względu na skalę ich działania produkują więcej niekorzyści niż zysku. Popatrzmy w tym momencie jakie pasożyty w drewnie możemy najczęściej zaobserwować w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – rozciągłość ciała tego niedużego pasożyta mieści się w granicach 21 mm. Spuszczele bardzo często odżywiają się drewnem o miękkiej konstrukcji, czyli drewnem drzew iglastych. Wybierają ciepłe pomieszczenia, stąd też dość często możemy je zlokalizować na strychu lub na poddaszu drewnianego budynku. Zostawiają za sobą koliste otwory.
  • Kołatek domowy – identycznie jak spuszczel oblega drzewa iglaste, takie jak sosny, czy modrzewie. Wielkość ciała tego szkodnika mierzy od 2,5 do 4 mm. Ciężko go dostrzec gołym okiem. Pomimo małych rozmiarów potrafi wywołać olbrzymie zniszczenie. Kołatek przebywa zwłaszcza w terytoriach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpowszechniejszy pasożyt o wielkości ciała wahającej się od 1 do 9 mm. Uderza w słabe drzewostany. Przez wzgląd na występowanie konfrontacja z kornikiem jest bardzo skomplikowana. Najczęściej pasożytuje on na określonej części drzewa. Atakuje również struktury budowlane. Jest on znany na całym globie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najcięższym wrogiem jest naturalnie kornik. Prędkość rozmnażania i ilość sprawia, że likwidacja tego szkodnika nie należy do najłatwiejszych zajęć. Ale używanie właściwych środków chemicznych i odpowiednich metod udoskonala konfrontację z tym owadem.

Sposoby likwidowania szkodników drewna są niejednakowe. Od cieplnych po chemiczne. Dostosowywane są ze względu na właściwość materiału, na rodzaj szkodnika i skuteczność oddziaływania. W dalszej części artykułu opiszemy Wam powszechnie stosowane procedury usuwania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – wprowadzana jest w drewnianych strukturach budowlanych. Polega na ociosaniu intensywnie zarażonych części drewna. Technikę mechaniczną zazwyczaj łączy się z chemicznym eliminowaniem szkodników. Zestawienie tych dwóch sposobów zupełnie likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, pomalowaniu, albo iniekcji ciśnieniowej obiektu drewnianego fachowymi środkami chemicznymi, określanymi fumigantami. Jest to znacząco zaawansowana technologia eliminowania szkodników w drewnie. Fumigacja wymaga okrycia budynku, lub określonego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – nazywana również jako dezynsekcja z użyciem fal mikrofalowych. Eksploatowane w tej technologii urządzenie przekazuje fale elektromagnetyczne, które aktywizują cząstki wody w drewnie. Drewno rozgrzewa się do temperatury 56 stopni co doprowadza do śmierci pasożytów mieszkających w drewnie. Ta technologia jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i stworzeń i najefektywniejsza pod względem zwalczania pasożytów.

Podczas dyskusji z pełnomocnikiem firmy Corneco dowiedzieliśmy się jak bardzo kłopotliwe mogą być szkodniki drewna i jak możemy się przed nimi ochronić. Zgłębiliśmy historie Klientów, których obiekty były w kiepskim stanie przed dezynsekcją, a po wyglądały jak nowe. Analizując te przykłady mamy szansę Wam powiedzieć, że pierwszą kwestią o jaką dobrze jest zadbać jest właściwa impregnacja drewna. Dostępne na rynku środki skutecznie konserwują drewno nie tylko przed insektami, ale również przed szkodliwym działaniem słońca i wody. Istnieje jeszcze kolejna kwestia – obserwacja. Przy pierwszych sygnałach żeru ksylofagów warto jest niezwłocznie umówić się z placówką zwalczającą pasożyty w celu zdiagnozowania rodzaju szkodnika i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna zacznij od współpracy z profesjonalną firmą. Wejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i zapoznaj się z informacjami o skutecznych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok