Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania owłosienia
31 października, 2016
oświetlenie podszafkowe oświetlenie nadszafkowe lampy LED lampy podszafkowe
Oświetlenie w kuchni
3 listopada, 2016

Pompy ciepła – tanie ogrzewanie

Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne

Pompy cieplne przynależą do urządzeń, które pobierają energię pochodzącą ze środowiska naturalnego. Wymuszają obieg ciepła z gruntu, powietrza bądź wody. Pełen proces ocieplania budynku przebiega zatem w dosyć prosty sposób. Pompy grzewcze mają wszechstronne zastosowanie w gospodarstwach domowych, schładzania pomieszczeń, chłodnictwie, sektorze spożywczym, nagrzewaniu budynków oraz ogrzewaniu wody do codziennego użytku. Aktualnie są niezwykle zaawansowanymi urządzeniami godzącymi funkcję ogrzewania oraz ochładzania.

Rodzaje pomp ciepła i ich działanie

Pompy cieplne uzyskują energię z odnawialnych źródeł energii oraz transportują ją do zespołu cieplnego domu, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Rozróżnia się je ze względu na dwa główne kryteria: wariant dolnego źródła ciepła oraz technikę podnoszenia temperatury i ciśnienia. Pompy cieplne, które zdobywają energię z dolnego źródła ciepła rozdziela się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne oraz pompy czerpiące z odparowywania bezpośredniego oraz wody. Wybierając drugie kryterium, wyodrębnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne i adsorpcyjne) oraz Vuilleumiera. Potrafią funkcjonować w kompleksie monowalentnym i biwalentnym, a mianowicie jako indywidualne źródło cieplne w domu albo w połączeniu z drugim źródłem, przykładowo. kotłem wybranego typu. Pompa ciepła monowalentna pokrywa w pełni zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. przestronnego domu jednorodzinnego, jednakże trzeba prawidłowo określić rozkład dostarczania energii. W przypadku układu równoległego istotna jest temperatura zewnętrzna i obciążenie pompy. Gdy ten drugi czynnik jest zbyt wysoki, sterownik maszyny cieplnej włącza kolejne urządzenie do generowania ciepła. Rozkład alternatywny polega na tym, że naczelna pompa cieplna będzie podnosiła temperaturę albo chłodziła pomieszczenia tylko do wyznaczonej temperatury. Dogrzewanie spada np. na kocioł olejowo – gazowy. Ten wariant ocieplania sprawdzi się zdecydowanie w budynkach z grzejnikami.

Gruntowe pompy ciepła – czy to się opłaca?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki rodzaj maszyny cieplnej się zdecydujemy. W sieci można znaleźć o nich niemało informacji, np. wstawiając w jakąkolwiek wyszukiwarkę słowa „Pompy ciepła Toruń” bądź „Pompa ciepła cena”. Pompa ciepła bazująca na układzie woda – woda ma dwa zasadnicze moduły: studnię poboru i studnię zrzutową. Jej dużymi atutami są: niewielka dewastacja terenu, niezauważalne uzależnienie od czynników pogodowych, trwałość temperatury źródła przez pełny rok, stosunkowo małe koszty inwestycji przy istniejących zapasach wodnych, duży współczynnik efektywności. Pompa termiczna gruntowa posiada jednakże dosyć duże wymagania co do jakości pobieranej wody (twardość, zawartość manganu i żelaza), niemałe koszty wybudowania studni, pompa głębinowa wrażliwa na awarie, czas eksploatacji najwyżej do 20 lat, przeprowadzenie badań efektywności studni (dla głębszych niż 30 m, należy uzyskać uprawnienie wodno – prawne. Poza tym w przypadku, kiedy woda głębinowa jest „złośliwa chemicznie”, trzeba ubezpieczyć pompę w optymalny zespół filtrów (natomiast to tworzy kolejne koszty).

A może pompa z kolektorem lub sondą?

Pompa tego typu najczęściej jest połączona z kolektorem gruntowym, przez który biegnie solanka. To właśnie on przyjmuje ciepło z dolnego źródła ciepła. Solanka jest produkowana z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet niezmiernie niskich temperaturach. Generalnie wykorzystuje się trzy typy kolektora: kolektor płaski, spiralny albo prostopadły (mianowicie sonda głębinowa).

  • Kolektor poziomy wytwarza się z oddzielnych rurek polietylenowych, które montuje się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego siła jest uzależniona od rodzaju ziemi. Im bardziej wilgna oraz gliniasta, tym więcej odda ciepła. Kolejnym źródłem ciepła może być jezioro bądź staw.
  • Kolektor spiralny pracuje na zbliżonych zasadach. Pojedyncze jego podzespoły mają strukturę krętych zwojów. Kładzie się je w rowach o długości od 15 do 20 metrów.

Niewątpliwą zaletą kolektorów płaskich jest nieznaczny koszt inwestycji oraz łatwość konstrukcji. Minusami zaś: brak możliwości sadzania drzew ponad kolektorem, pokrywania gleby nad nim przykładowo asfaltem bądź kostką brukową, ograniczenie czasu wegetacji roślin znajdujących się ponad nim, obejmowanie obszernej powierzchni, większe nakłady na pompowanie glikolu. Jeżeli nie można przyłączyć kolektora płaskiego, wtedy trzeba zastanowić się nad sondą głębinową. Jej elementy mają wygląd podłużnej litery „U” i mogą być ulokowane od 30 do 150 metrów pod warstwą gleby. Zaletą tego wyjścia jest uniezależnienie od aury panującej na zewnątrz, spora wydajność, niewielki stopień deformacji terenu, niższe wydatki tłoczenia glikolu oraz opory hydrauliczne. Nie można obyć się bez specjalnego sprzętu oraz przyzwoleń wodno – prawnych.

Co z sorpcyjnymi pompami ciepła?

Proces sorpcji oznacza zaabsorbowanie przez jedną ciecz innej cieczy albo gazu. Kiedy zaopatrujemy się wodę mineralną gazowaną, to po odkręceniu uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed wyeliminowaniem nakrętki z butelki był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeżeli chodzi o maszyny cieplne sorpcyjne, aktualne można spotkać dwa rodzaje – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze stosują niskociśnieniową parę, która zatrzymywana jest przez, przykładowo wodę oraz podczas tego procederu wytworzone zostaje ciepło. Drugie są obecnie na etapie testów jeśli chodzi o stosowanie ich do grzania domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od długiego czasu wprowadza się je jako urządzenia chłodnicze o bardzo dużej mocy. Żeby pompy sorpcyjne pracowały, muszą zasadzać się na układzie próżniowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Pompa ciepła

Strona używa cookies
Ok